Antropoloji


Kitap Adı:
Antropoloji

Yazarları:
Doç. Dr. Suavi AYDIN (Ünite 1-3, 6-10)
Prof. Dr. Yılmaz Selim ERDAL (Ünite 4,5)


Editör:
Yard. Doç. Dr. Handan ÜSTÜNDAĞ

ISBN:
9789750604614

Yayınevi:
Anadolu Üniversitesi Yayınları

Dili:
Türkçe


Arka Kapak:

Bu kitabın konusu, kısaca insan çeşitliliğinin bilimi olarak tanımlayabileceğimiz antropolojidir. Bu bilim, insanı kültürel, toplumsal ve biyolojik çeşitliliği içinde anlamaya; insanlığın başlangıcından beri insanların çeşitli koşullara nasıl uyarlandığını, bu uyarlanma biçimlerinin nasıl gelişip değiştiğini, çeşitli küresel olayların bu uyarlanmaları nasıl dönüştürdüğünü görmeye ve göstermeye çalışır.

Bu yönüyle antropoloji bütüncüldür ama aynı zamanda farklılıkları vurgulayıcı bir doğaya da sahiptir. Ayrıca biyolojik ve sosyal/kültürel yönleriyle insanı bir bütün olarak kavramaya çalışmasıyla diğer sosyal bilimlerden ve doğa bilimlerinden de ayrılır.

Özetle antropoloji bir yanıyla sosyolojiye, bir yanıyla biyolojiye ve bir yanıyla da tarihe dayanması; hem bütüncü yaklaşımı gereği sosyal bilimlerin tamamıyla alışveriş içinde bulunması hem de sosyal bilimler ile biyoloji arasında köprü kuran bir bilim olmasıyla akademik alanda özgün bir yere sahiptir.

Kitabın tamamına resmi sitesinden pdf formatında ulaşmak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız:
http://eogrenme.anadolu.edu.tr/eKitap/SOS203U.pdf

Not: Kitabı bilgisayarınıza kaydetmek için yukarıdaki linke fare ile sağ tıklayıp, "Bağlantıyı Farklı Kaydet" seçeneğini kullanabilirsiniz.

Yorumlar